W średniowieczu Wenecja była kolebką wioseł. Od 1315 roku rozgrywały się tam zawody regatta, które prawdopodobnie stworzyły współczesny termin "regaty". Wioślarstwo, jest także opisywane w literaturze np. Homer, który opisywał sztukę wioślarską Feaków lub Wergiliusz w poemacie "Eneida" całkiem precyzyjnie opisał regaty urządzone przez Trojańczyka Eneasza. Legiony rzymskie, które podbijały wiele krajów, przeniosły ten sport na nowo zdobyte ziemie, między innymi do Anglii, w której wioślarstwo jest jednym z najbardziej prestiżowych sportów.
Rok 1715 uważa się za oficjalną datę powstania nowożytnego wioślarstwa. W tym roku, na Tamizie odbyły się regaty jedynek przewoźników z okazji rocznicy koronacji króla Jerzego. Wyścig ten odbył się na dystansie 7 kilometrów i nosił nazwę Doggetts Coat and Badge. Nagrodę w tym wyścigu ufundował aktor londyńskiego teatru Thomas Doggett.
Jedne z najbardziej prestiżowych i emocjonujących regat, które są ważnym wydarzeniem sportowym na całym świecie odbyły się w Wielkiej Brytanii w Niedzielę Palmową 1829 roku pomiędzy ósemkami z Oksfordu i Cambridge. W roku 1829 powstały też regaty w Henley, które w 1851 roku zyskały tytuł Regat Królewskich o "Diamentowe Wiosła". Do dziś w Anglii te zawody są jednymi z najbardziej prestiżowych imprez sportowych, na które zapraszane są najlepsze osady z całego świata.
Z Wielkiej Brytanii wioślarstwo szybko rozprzestrzeniło się na cały świat. Powstawało coraz więcej klubów w Europie i Ameryce. W 1836 roku powstał niemiecki Hamburger Ruder-Club, a w 1837 roku amerykański Castle-Garden Boat Club Association w Nowym Jorku. Za datę rozpoczynającą wioślarstwo francuskie uważa się 1893 rok, kiedy zorganizowano pierwsze regaty w Paryżu. W następnych latach powstają kluby wioślarskie w Toronto, Montrealu, Belgii, Szwajcarii oraz innych krajach europejskich, a nawet sport ten dociera do Indii.
Za prekursora wioślarstwa w Polsce uważa się Konrada Pruszczyńskiego, który w 1873 roku zorganizował Kółko Wioślarskie Młodzieży Uniwersyteckiej, przemianowane za sprawą Władysława Deniszczuka i Antoniego Chojnackiego na Koleżeńskie Kółko Wioślarskie, a następnie na Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. Pierwsze regaty w Polsce zostały przeprowadzone w 1884 roku w Warszawie.
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich został utworzony po pierwszej wojnie światowej 7 grudnia 1919 roku w Poznaniu.
Kiedy wioślarstwo zdobywało coraz większą popularność, postanowiono utworzyć Międzynarodową Federację Towarzystw Wioślarskich (FISA). Powstała ona w Turynie 25 czerwca 1892 roku. Pierwszym prezesem został Włoch Coputio. Na igrzyskach olimpijskich wioślarstwo miało się pojawić w 1896 roku, ale ze względu na złe warunki pogodowe zostały odwołane. Oficjalnie wiosła zostały sportem olimpijskim w 1900 roku.
Źródło:Wioślarstwo Rys Historyczny Technika Metodyka Trening
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz