piątek, 3 stycznia 2014

Koniec kariery sportowej Pawła Rańdy

     Podczas XXIII Mistrzostw Polski na Ergometrze Wioślarskim we Wrocławiu, które odbędą się 01.02.2014, odbędzie się oficjalne pożegnanie Pawła Rańdy- Wicemistrza Olimpijskiego z Pekinu w kategorii czwórki bez sternika wagi lekkiej, zawodnika klubu AZS Politechnika Wrocławska.
Najważniejsze osiągnięcia Pawła Rańdy:
-srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w czwórce bez sternika wagi lekkiej (2008),
-brązowy medal Mistrzostw Świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2005),
-brązowy medal Mistrzostw Świata w czwórce bez sternika wagi lekkiej (2009),
-srebrny medal Mistrzostw Europy w czwórce bez sternika wagi lekkiej (2010),
-brązowy medal Pucharu Świata w czwórce bez sternika wagi lekkiej (2005),
-złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata w jedynce wagi lekkiej (2001),
 -wiele medali Mistrzostw Polski.

 W 2008 roku Paweł Rańda, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

czwartek, 2 stycznia 2014

Kiedy zacząć?

    Treningi wioślarskie, ze względu na obciążenia organizmu zaczyna się stosunkowo późno. W sportach takich jak piłka nożna, pływanie, czy koszykówka dzieci zaczynają trenować już od najmłodszych lat, wiosła, natomiast dziecko może zacząć trenować w wieku 13 lat. W naszym kraju jest sporo szkół, które współpracują z klubami wioślarskimi i wraz z rozpoczęciem nauki w pierwszej klasie gimnazjum, dziecko może rozpocząć swoją przygodę z wioślarstwem jako młodzik. Aby za bardzo nie obciążać młodych zawodników, pływają oni na specjalnych wiosłach tzw "łyżeczkach", pływają tylko na podwójnych wiosłach tzw "krótkich" oraz standardowy sprawdzian na ergometrze wioślarskim, to 1500 metrów. Po roku, młodzik zostaje juniorem młodszym, i mimo że dalej pływa na "łyżeczkach", to zaczyna pływać na wiosłach niesymetrycznych pojedynczych "długich", gdzie każdy zawodnik ma tylko jedno wiosło. Juniorzy młodsi sprawdziany na ergometrze wioślarskim wykonują na dystansie 2000 metrów. Po dwóch latach junior młodszy zostaje juniorem. Tutaj pojawia się podział na wagi: lekką i otwartą. Zawodnik wagi lekkiej w juniorach waży 65 kg na osadę i 67,5 kg na jedynkę, a zawodniczka wagi lekkiej waży 55 kg na osadę i 57,5 kg na jedynkę. Juniorzy zaczynają pływać na tzw. "siekierach", czyli wiosłach o większych piórach. Następna kategoria wiekowa, to młodzieżowiec, który ma prawo do równorzędnych startów z seniorami.
Limity wagi lekkiej wzrastają u mężczyzn do 70 kg na osadę i 72,5 kg na jedynkę, a u kobiet 57 kg na osadę i 59,5 kg na jedynkę. Wiek młodzieżowca, to 19-23 lata. Od 23 roku życia, młodzieżowiec staje się seniorem. Po tej kategorii jest już tylko kategoria masters. Aby być w tej kategorii trzeba mieć ukończone 27 lat i przerwę w startach minimalnie 2 lata. Mastersi ścigają się na dystansie 1000 metrów i wyniki są przeliczane przez wiek zawodnika.

Kalendarz imprez wioślarskich